Pewne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej padają zawsze. Dlatego warto być na nie przygotowanym. Mimo to wielu kandydatów bagatelizuje ten etap. Nie popełniaj tego samego błędu.
Wymagania opisane w ogłoszeniu o pracę spełnia tylko Superman? Nie zrażaj się
2. grudnia 2022
Ogłoszenia o pracę zawierają czasami bardzo długą listę wymagań wobec kandydatów. Tylko Superman byłby w stanie je spełnić. Jednak superbohaterów jest niewielu. Dlatego nie bój się odpowiadać na ogłoszenie o pracę, nawet jeśli nie spełniasz wszystkich wymagań opisanych w ofercie.
Na rynku pracy jest obecnie sporo ofert pracy a mało kandydatów. Przy takiej koniunkturze szczególnie warto odpowiadać na ogłoszenia, nawet jeśli nie posiadamy wszystkich umiejętności wymaganych przez pracodawcę. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Jeśli ktoś do tej pory pracował jako kelner trudno oczekiwać, że dostanie pracę jako kierownik sklepu meblowego, gdzie wymagane jest min. dwuletnie doświadczenie.
Istnieją trzy złote reguły, które warto stosować aplikując do pracy:
- Spełniam przynajmniej 80 % wymagań? Jeśli tak to mogę ubiegać się o tę pracę.
- Spełniam wymagania z początku listy wymagań danej oferty pracy. W przeciwnym wypadku trudno jest pracować na konkretnym stanowisku. Jeśli np. nie mam prawa jazdy kategorii C1+E nie dostanę pracy jako kierowca ciągnika siodłowego.
- Nie kłam, prawda zawsze wyjdzie na jaw.
Zdobądź „bilet” na rozmowę kwalifikacyjną
Jeśli zdecydujesz się już odpowiedzieć na dane ogłoszenie o pracę możesz zwiększyć swoje szanse dołączając list motywacyjny. Warto w treści skupić się na tych umiejętnościach z ogłoszenia o pracę, które posiadasz. Możesz też odrobinę zaryzykować i nadmienić, że pewne umiejętności musisz jeszcze podszlifować, ew., że brak Ci doświadczenia, ale chętnie je zdobędziesz. Może rekruter doceni Twoją szczerość i zaprosi Cię na rozmowę. Przecież o to właśnie chodzi – dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Urzeknij ich swoją osobowością
Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to połowa sukcesu. Podczas rozmowy kandydat o pracę może łatwiej przekonać pracodawcę, że to on powinien dostać tę posadę, nawet jeśli nie spełnia wszystkich wymagań. Może urzec ich swoją osobą, umiejętnością działania nieszablonowo lub doświadczeniem z innej branży, które może się przydać na nowym stanowisku. Być może pracodawca zdecyduje się przeszkolić takiego kandydata. Właściwie to wiele firm pisze o tym w swoich ofertach. Najczęściej pojawiają się zdania w stylu: umiejętność pracy z urządzeniem XY mile widziana, możemy też przeszkolić. Tym samym pracodawca nas informuje, że dana umiejętność nie jest warunkiem koniecznym, aby dostać pracę. W takiej sytuacji decyzja czy aplikować jest jeszcze łatwiejsza.
O jakiego rzędu wynagrodzenie prosić? Jakich argumentów użyć? Czy mogę poprosić o czas do namysłu? Wiemy, jak negocjować wynagrodzenie. Oto kilka podpowiedzi.
Ceny idą w górę, każdy to odczuwa. To logiczne, że chcesz zarabiać więcej. Wysoka inflacja i galopujące ceny energii to nie jedyny argument, żeby dostać podwyżkę. Jakie argumenty mogą przekonać szefa i... pełny artykuł
Z aplikacją Praca za Rogiem masz największą szansę na znalezienie pracy, takiej jaką Ty chcesz. To Ty decydujesz jak daleko od miejsca zamieszkania chcesz pracować i ile chcesz zarabiać. Mamy oferty z całej Polski, sprawdź na przykład w Warszawa, Kraków, Białystok, Kielce, Lublin, Bielsko-Biała, Wrocław, Bydgoszcz, Nowy Sącz, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Częstochowa, Kalisz i wielu innych.
Używamy plików cookie, sprawdź Warunki korzystania z usługi. Chronimy również Twoje dane osobowe, zobacz Politykę prywatności.