banner

Wypróbuj wygodną aplikację mobilną

rating

Co zrobić, jeśli pracownicy nie chcą wracać do biur?

Pandemia powoli ustępuje, a firmy wracają do normalnego trybu pracy. Jednak nie wszyscy pracownicy lubią taką zmianę, są nawet tacy, którzy wolą zrezygnować z pracy niż wrócić do poprzedniego trybu. Co możesz z tym zrobić? Jak komunikować pracownikom, że potrzebujesz ich w biurze? Zwróciliśmy się do mentorki i terapeutki Jany Smydovej, która zajmuje się również relacjami w firmie.

Jak firma powinna komunikować powrót do biura?


Idealnie, gdyby powrót do biura był być procesem stopniowym, tak aby pracownicy mieli możliwość przyzwyczajenia się do nowej sytuacji. Polecam szczerą rozmowę na temat powrotu i zasad pracy w biurze, ale również w miarę możliwości, wzięcie pod uwagę opcji częściowej pracy z domu. Niektórzy pracownicy okazali się bardziej produktywni w zaciszu swoich domów. Ciekawostka- potwierdzają to również badania, z których wynika, że kiedy mózg odpoczywa, powstają nowe połączenia między jego komórkami i pojawiają się nowe pomysły.


Niektórzy ludzie mogą nie chcieć wracać do biura. Czy firma powinna ich przekonać?


To zależy to od tego, czy powrót pracowników jest naprawdę istotny dla funkcjonowania firmy. Jeśli pracodawca ma mocne i sensowne argumenty, to bez problemu przekona swoich pracowników. Jeśli jednak chodzi o to, aby mieć swoich ludzi pod kontrolą, to raczej nie powinien się spodziewać, że otrzyma od nich pozytywne reakcje. Może być też tak, że pracodawca ma negatywne doświadczenia z czasu pandemii z pracownikami, którzy unikali wykonywania swoich obowiązków. W takim przypadku, konsekwencje powinna ponieść ta, konkretna grupa ludzi, nie dyskredytując przy okazji całej reszty sumiennych pracowników.


Jak powinno wyglądać takie przejście?


To dłuższy proces, który zależy od wielkości firmy. W ostatnich miesiącach wszyscy próbowaliśmy się dostosować, a jak sami zdążyliśmy się przekonać, ludzie mogą dość szybko uczyć się i dostosowywać do nowych sytuacji. Na dłuższą metę ten model się opłaca – osiągniesz wyższą produktywność, zatrzymasz pracowników i zaoszczędzisz koszty pracy w czasie przestojów. Odwaga kierownictwa do rozpoczęcia całego procesu przełoży się na wyniki firmy za kilka miesięcy.Introwertycy, ale także niektórzy ekstrawertycy, w ciągu ostatniego roku przyzwyczaili się do zupełnie innego, spokojniejszego rodzaju pracy w domu. Czy nie jest to w jakiś sposób korzystniejsze dla firmy, jeśli nadal będą pracować w tym trybie?


Oczywiście nie możemy generalizować. Nie wszyscy mieli spokój i dogodne warunki w domu. Jeśli pracownicy są wyraźnie efektywniejsi, pracując z domu, dlaczego by z tego nie skorzystać? Argumentem za powrotem do biur jest zazwyczaj praca zespołowa. Tak, czasami spotkanie zespołu jest korzystne. Stwierdzono jednak, że gdy oczekuje się wyników od grupy pracowników, osoba jako jednostka często obniża swoje wyniki, nie zdając sobie z tego sprawy. Nie będzie oceniana indywidualnie, ale w ramach całej grupy. Efektywniej jest, gdy każdy najpierw pracuje sam, przekazuje swoje pomysły zespołowi, a dopiero potem cały zespół je przetwarza i udoskonala.


W większości przypadków pracownik słucha kierownictwa i wraca do biura, nawet jeśli nie chce. Czy można jakoś zapobiec tworzeniu się złej atmosfery w firmie?


Osoby, które były zadowolone z pracy w domu i przywykły do takiego stanu rzeczy, mogą czuć się zdemotywowane. Tutaj ponownie wzywam do dialogu między pracodawcą a pracownikami. Ważne jest szanowanie potrzeb i nowych doświadczeń pracowników. Tak zainwestowany czas się opłaca, im więcej się spotykamy i rozmawiamy, tym lepiej. Twoi ludzie na pewno to docenią.


Może to Cię zainteresuje

Zmieniamy warunki handlowe

Powiadomienie o zmianach

6 rad, jak dbać o pracowników, aby ich zadowolenie było długotrwałe

O relacje trzeba dbać, dotyczy to również relacji pracowniczych. Zarówno pomiędzy pracownikami, ale też pomiędzy przełożonym a jego zespołem. Tylko w taki sposób pracownicy będą długotrwale zadowoleni... pełny artykuł

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, o co pytać kandydatów

Rozmowa kwalifikacyjna może być stresująca dla obu stron, zwłaszcza jeśli nie ma się wieloletniego doświadczenia w rekrutacji. Przygotowaliśmy dla Ciebie broszurę, jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna... pełny artykuł

Wszystkie posty

Super, że chcesz z nami znaleźć nową pracę lub pracownika! Zacznij od pobrania aplikacji. Oferty i potencjalni pracownicy już na Ciebie czekają.

Szukasz pracy?

Pobierz aplikację dla pracowników.

Google Play
App Gallery
App Store

Szukasz pracowników?

Pobierz aplikację dla firm.

Google Play
App Store


Z aplikacją Praca za Rogiem masz największą szansę na znalezienie pracy, takiej jaką Ty chcesz. To Ty decydujesz jak daleko od miejsca zamieszkania chcesz pracować i ile chcesz zarabiać. Mamy oferty z całej Polski, sprawdź na przykład w Warszawa, Kraków, Białystok, Kielce, Lublin, Bielsko-Biała, Wrocław, Bydgoszcz, Nowy Sącz, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Częstochowa, Kalisz i wielu innych.

Używamy plików cookie, sprawdź Warunki korzystania z usługi. Chronimy również Twoje dane osobowe, zobacz Politykę prywatności.