banner

Wypróbuj wygodną aplikację mobilną

rating

Jak rozmawiać o wynagrodzeniu podczas rozmowy kwalifikacyjnej

O jakiego rzędu wynagrodzenie prosić? Jakich argumentów użyć? Czy mogę poprosić o czas do namysłu? Wiemy, jak negocjować wynagrodzenie. Oto kilka podpowiedzi.

Kwota wynagrodzenia negocjowana podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinna być obliczona w oparciu o kilka składowych

·    Miesięczny koszt utrzymania – to coś jak dane wstępne. Należy w nim uwzględnić czynsz, koszty energii, raty, wydatki na jedzenie oraz ubrania. Po prostu wszystko, co jest niezbędne dla Ciebie i Twojej rodziny do przeżycia. Do tego należy doliczyć rezerwę na oszczędności bądź inne nieoczekiwane wydatki oraz dodać jakąś kwotę na urlop lub inne przyjemności.  

·    Następnie przeanalizuj swoje umiejętności, wiedzę oraz dotychczasowe doświadczenie. Jest zasadnicza różnica pomiędzy kandydatem z dwuletnim doświadczeniem a osobą z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w zawodzie. Zależy też, czy dany kandydat posiada kompetencje, które obecnie na rynku pracy są bardzo pożądane, np. obsługa jakieś konkretnej maszyny. Albo czy ktoś aplikuje na stanowisko szeregowego pracownika bądź na stanowisko kierownicze czy menedżerskie.  

·    Znaczenie ma też przeciętne wynagrodzenie w danej branży oraz regionie. Na stronie https://www.pensjometr.pl można sprawdzić zarobki w różnych branżach. Można porównać wynagrodzenia podane na tej stronie z kwotą, o którą chcesz poprosić na rozmowie o pracę. 

·    Ogólna sytuacji na rynku pracy. Po pandemii sytuacja na rynku pracy jest zaskakująco dobra. Jest popyt na pracowników. To wszystko działa na korzyść kandydatów, ponieważ firmy potrzebują ludzi do pracy. Istnieje więc szansa, że pracodawcy będą bardziej przychylni dla obiecujących i dobrze zapowiadających się kandydatów, również w kwestii wynagrodzenia. 

Idealne wynagrodzenie to...

Po uwzględnieniu wszystkich wyżej wymienionych składowych otrzymasz kwotę idealną. Kwota ta powinna być wystarczająco wysoka, tak aby można było ją ewentualnie negocjować, gdyby pracodawca nie chciał przystać na Twoją propozycję. Pamiętaj, jeśli już zwerbalizujesz kwotę wynagrodzenia trudno Ci ją będzie zmienić na wyższą. 

Warto mieć przy sobie zapisaną kwotę wynagrodzenia, o którą chce się poprosić. Dotyczy to również argumentacji, uzasadniającej daną kwotę wynagrodzenia; są to wiedza oraz doświadczenie kandydata (które wniesie ze sobą do firmy) oraz widełki wynagrodzeń w branży i/lub regionie (o swoich kosztach nie wspominaj). 

Nie należy się cenić zbyt nisko, daj sobie też przestrzeń do negocjacji

Lepiej samemu nie zaczynać tematu wynagrodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej. Warto poczekać, aż pracodawca sam nas zapyta, ile chcielibyśmy zarabiać. Nie podawaj przedziału zarobków. Ryzykujesz, że druga strona przystanie na dolną granicę. Proponując wysokość swoich zarobków w danej firmie podeprzyj tę propozycję przygotowaną wcześniej argumentacją. Zobaczysz jaka będzie reakcja. Jeśli zgodzą się, wygrałeś. Jeśli nie, pracodawca powinien dać Ci swoją propozycję wynagrodzenia. O ile zaproponowana przez pracodawcę kwota nie odbiega znacząco od Twojej propozycji może warto się zastanowić – ale na spokojnie. Możesz poprosić o chwilę do namysłu, idealnie dwa lub trzy dni. W tym czasie przeanalizuj całą sytuację i podejmij decyzję.

Może to Cię zainteresuje
Wymagania opisane w ogłoszeniu o pracę spełnia tylko Superman? Nie zrażaj się

Ogłoszenia o pracę zawierają czasami bardzo długą listę wymagań wobec kandydatów. Tylko Superman byłby w stanie je spełnić. Jednak superbohaterów jest niewielu. Dlatego nie bój się odpowiadać na ogłoszenie... pełny artykuł

Dobrze przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej, to Twoja jedyna szansa w danej firmie!

Pewne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej padają zawsze. Dlatego warto być na nie przygotowanym. Mimo to wielu kandydatów bagatelizuje ten etap. Nie popełniaj tego samego błędu.

Jak mądrze poprosić o podwyżkę?

Ceny idą w górę, każdy to odczuwa. To logiczne, że chcesz zarabiać więcej. Wysoka inflacja i galopujące ceny energii to nie jedyny argument, żeby dostać podwyżkę. Jakie argumenty mogą przekonać szefa i... pełny artykuł

Wszystkie posty

Super, że chcesz z nami znaleźć nową pracę lub pracownika! Zacznij od pobrania aplikacji. Oferty i potencjalni pracownicy już na Ciebie czekają.

Szukasz pracy?

Pobierz aplikację dla pracowników.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Szukasz pracowników?

Pobierz aplikację dla firm.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store


Z aplikacją Praca za Rogiem masz największą szansę na znalezienie pracy, takiej jaką Ty chcesz. To Ty decydujesz jak daleko od miejsca zamieszkania chcesz pracować i ile chcesz zarabiać. Mamy oferty z całej Polski, sprawdź na przykład w Warszawa, Kraków, Białystok, Kielce, Lublin, Bielsko-Biała, Wrocław, Bydgoszcz, Nowy Sącz, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Częstochowa, Kalisz i wielu innych.

Używamy plików cookie, sprawdź Warunki korzystania z usługi. Chronimy również Twoje dane osobowe, zobacz Politykę prywatności.