banner

Wypróbuj wygodną aplikację mobilną

rating

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, o co pytać kandydatów

Rozmowa kwalifikacyjna może być stresująca dla obu stron, zwłaszcza jeśli nie ma się wieloletniego doświadczenia w rekrutacji. Przygotowaliśmy dla Ciebie broszurę, jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna. Dzięki tej ściądze lepiej przygotujesz się do rozmowy.

1. Przygotuj się do rozmowy, poświęć na to czas

Wydrukuj sobie odpowiednio wcześnie życiorys kandydata, zaznacz sobie fragmenty, które Ci się spodobały oraz miejsca niezrozumiałe, o które chcesz dopytać. Zanotuj sobie dodatkowe pytania. Zarezerwuj sobie odpowiednią ilość czasu, ale również przestrzeń, gdzie przeprowadzisz rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli spotkanie odbędzie się w siedzibie firmy pamiętaj, aby zarezerwować salę konferencyjną lub inne miejsce, gdzie nikt nie będzie wam przeszkadzał. 

Bądź punktualny. Nie pozwól kandydatowi czekać na siebie. W standardowych warunkach, kiedy nie panuje pandemia, takie gesty jak podanie ręki na powitanie lub zaproponowanie wody, kawy czy herbaty są odbierane pozytywnie. Jeśli kandydat o pracę będzie się denerwował, łyk wody dobrze mu zrobi. Jeśli w rozmowie kwalifikacyjnej będzie uczestniczyło kilku przedstawicieli pracodawcy – przedstaw wszystkich. Nie przesadzaj też z liczbą delegatów, wystarczy jedna maksymalnie dwie osoby. Kandydat może się zestresować, jeśli na rozmowę z nim przyjdzie sztab ludzi ze strony pracodawcy. 

2. Jak poprowadzić rozmowę kwalifikacyjną

To ty prowadzisz rozmowę – warto ją rozpocząć krótkim wprowadzeniem, później wystarczy już tylko pilnować odpowiedniego kierunku rozmowy, ew. zadawać pytania uzupełniające. Pozwól kandydatowi się przedstawić i opowiedzieć o swoim doświadczeniu zawodowym. Zawsze rób notatki, zwłaszcza jeśli prowadzisz rozmowy z kilkoma osobami pod rząd. Powszechnie wiadomo, że pierwsze wrażenie bywa mylące. Dlatego zapomnij o pierwszym wrażeniu i postaraj się oceniać kandydatów na podstawie ich wypowiedzi oraz autoprezentacji. 

Praktyk radzi: zerkanie na telefon, pisanie w laptopie oraz nerwowe spojrzenia na zegarek mogą kandydata zirytować. Może odnieść wrażenie, że jest ignorowany. Jeśli masz w zwyczaju robić notatki w swoim telefonie lub laptopie, poinformuj go o tym. 

3. O co pytać kandydatów

Na wstępie poproś kandydata, aby się przedstawił i powiedział kilka słów o sobie. W ten sposób zobaczysz które etapy z życiorysu kandydata są dla niego ważne, a które informacje pomija. Następnie wykorzystaj różne rodzaje pytań. Najlepiej, żeby to były pytania otwarte, mogą to być również pytania hipotetyczne. 

  • „Co spodobało się Panu(-ni) w ofercie, czego oczekuje Pan(i) od tej pracy?”
  • „Co uważa Pan(i) za swój największy sukces zawodowy?”
  • „Z jakim typem ludzi najbardziej lubi Pan(i) pracować?”
  • „Jak by Pan(i) zareagowała, gdyby...”
  • „Jak można rozwiązać następujący problem...”

Nie bój się pytać o konkretne sytuacje i doświadczenie zawodowe. W jaki sposób kandydat kiedyś rozwiązywał dany problem, a jak by go rozwiązał dzisiaj itp. Pytaj o samorozwój. Na przykład jaka nowinka z branży ostatnio go zainteresowała lub jaką książkę ostatnio czytał itp. W ten sposób można sprawdzić, czy ktoś jest otwarty na kształcenie ustawiczne i chce się rozwijać. 

Czego nie należy robić podczas rozmowy kwalifikacyjnej: Unikaj pytań, które mogą wprawić kogoś w zakłopotanie oraz są zabronione. Na przykład nie pytaj o wiek, o relacje osobiste czy też na plany na najbliższych 5 lub 10 lat. W ten sposób unikniesz komentarzy ze strony kandydata bądź narzucania własnej opinii. 

Jeśli zauważysz, że kandydat zapętlił się w swojej wypowiedzi lub nie wie co odpowiedzieć – nie przedłużaj tej trudnej chwili. W takiej sytuacji należy doprecyzować pytanie albo płynnie przejść do kolejnego. Pod koniec rozmowy daj przestrzeń kandydatowi, aby mógł wypytać o wszystko co go interesuje. Na koniec dokonaj podsumowania i poinformuj kandydata, jakie będą kolejne etapy rekrutacji. 

4. Na rozmowie kwalifikacyjnej się nie kończy 

Po rozmowie przeanalizuj swoje notatki i ew. uzupełnij je o spostrzeżenia, których nie zdążyłeś zapisać w trakcie. Później już o nich nie będziesz pamiętał. Podejmując decyzję o zatrudnieniu zwróć uwagę również na aspekt społeczny – czy dana osoba będzie pasowała do zespołu. Kwalifikacje pracownika to nie wszystko. Jeśli ustaliliście sobie jakiś termin, zadanie – zawsze dotrzymuj słowa.

Może to Cię zainteresuje

Zmieniamy warunki handlowe

Powiadomienie o zmianach

6 rad, jak dbać o pracowników, aby ich zadowolenie było długotrwałe

O relacje trzeba dbać, dotyczy to również relacji pracowniczych. Zarówno pomiędzy pracownikami, ale też pomiędzy przełożonym a jego zespołem. Tylko w taki sposób pracownicy będą długotrwale zadowoleni... pełny artykuł

5 prostych kroków, które sprawią, że kandydat będzie pod wrażeniem rekrutacji w Twojej firmie

W czasach, gdy popyt na ludzi przewyższa podaż, zdecydowanie warto zainteresować się pojęciem candidate experience. Dobre wrażenie po rekrutacji może mieć wpływ na to, czy dana osoba da szansę Twojej firmie... pełny artykuł

Wszystkie posty

Super, że chcesz z nami znaleźć nową pracę lub pracownika! Zacznij od pobrania aplikacji. Oferty i potencjalni pracownicy już na Ciebie czekają.

Szukasz pracy?

Pobierz aplikację dla pracowników.

Google Play
App Gallery
App Store

Szukasz pracowników?

Pobierz aplikację dla firm.

Google Play
App Store


Z aplikacją Praca za Rogiem masz największą szansę na znalezienie pracy, takiej jaką Ty chcesz. To Ty decydujesz jak daleko od miejsca zamieszkania chcesz pracować i ile chcesz zarabiać. Mamy oferty z całej Polski, sprawdź na przykład w Warszawa, Kraków, Białystok, Kielce, Lublin, Bielsko-Biała, Wrocław, Bydgoszcz, Nowy Sącz, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Częstochowa, Kalisz i wielu innych.

Używamy plików cookie, sprawdź Warunki korzystania z usługi. Chronimy również Twoje dane osobowe, zobacz Politykę prywatności.