banner

Wypróbuj wygodną aplikację mobilną

rating

Jak mądrze poprosić o podwyżkę?

Ceny idą w górę, każdy to odczuwa. To logiczne, że chcesz zarabiać więcej. Wysoka inflacja i galopujące ceny energii to nie jedyny argument, żeby dostać podwyżkę. Jakie argumenty mogą przekonać szefa i firmę?

Pokaż, że ciężko pracujesz 

Ceny idą w górę, każdy to odczuwa. Firmy też odczuwają inflację. Jeśli podczas negocjacji podwyżki wynagrodzenia Twoim podstawowym argumentem będą galopujące ceny, wiedz, że Twój szef może się takim samym argumentem bronić. Taka strategia to miecz obusieczny. Warto przygotować sobie też inne argumenty, które mogą przekonać szefa do podwyżki. Jakie to argumenty? 

  • Pochwal się tym, co udało Ci się zrobić w ostatnim czasie.
  • Przypomnij o wykonanych zadaniach, które były poza zakresem Twoich obowiązków pracy.
  • Pokaż szefowi, że od ostatniej podwyżki przybyło Ci obowiązków. Masz dwukrotnie więcej pracy, ale wynagrodzenie wciąż takie samo.
  • Powiedz o tym co Cię czeka. Jeśli np. jesteś kelnerką w restauracji, gdzie niedawno zbudowano ogródki piwne to przed Tobą trudny sezon. Więcej gości to więcej pracy dla Ciebie. Przybędzie Ci obowiązków.

Sprawdź, jakie są standardowe wynagrodzenia na Twoim stanowisku

Im wyższa podwyżka tym bardziej trzeba udowodnić, że się na nią zasługuje. Większą szansę na powodzenie mają Ci, bez których pracodawca sobie nie poradzi. 

Możesz swoje wynagrodzenie porównać z ogłoszeniami na podobnym stanowisku w aplikacji Praca za rogiem. Sprawdzisz tam, jaką stawkę na tym samym stanowisku oferują inni pracodawcy. Jeśli okaże się, że Twoje wynagrodzenie jest niższe, możesz wspomnieć o tym również podczas negocjacji. Możesz też wysłać swoje CV w miejsce, które spełnia Twoje oczekiwania finansowe. 

Co możesz zrobić, żeby dostać podwyżkę

Brak Ci argumentów, żeby przekonać szefa? Dowiedz się, co możesz zrobić, żeby dostać podwyżkę. Dopilnuj jednak, aby liczba dodatkowych obowiązków rosła proporcjonalnie do wyższego wynagrodzenia. Jeśli szef wyjdzie z podobną propozycją a Ty będziesz miał wątpliwości – poproś o czas do namysłu. 

Jeśli jednak pomimo Twoich argumentów przełożony nadal nie jest przychylny podwyżce i wykręca się, być może warto rozważyć zmianę pracy. Wakatów jest w tej chwili więcej niż kandydatów. Istnieją spore szanse, że Twoja sytuacja się poprawi. Przejrzyj oferty pracy w aplikacji, nie pozwól, żeby umknęła Ci świetna oferta. 

Może to Cię zainteresuje
Wymagania opisane w ogłoszeniu o pracę spełnia tylko Superman? Nie zrażaj się

Ogłoszenia o pracę zawierają czasami bardzo długą listę wymagań wobec kandydatów. Tylko Superman byłby w stanie je spełnić. Jednak superbohaterów jest niewielu. Dlatego nie bój się odpowiadać na ogłoszenie... pełny artykuł

Dobrze przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej, to Twoja jedyna szansa w danej firmie!

Pewne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej padają zawsze. Dlatego warto być na nie przygotowanym. Mimo to wielu kandydatów bagatelizuje ten etap. Nie popełniaj tego samego błędu.

Jak rozmawiać o wynagrodzeniu podczas rozmowy kwalifikacyjnej

O jakiego rzędu wynagrodzenie prosić? Jakich argumentów użyć? Czy mogę poprosić o czas do namysłu? Wiemy, jak negocjować wynagrodzenie. Oto kilka podpowiedzi.

Wszystkie posty

Super, że chcesz z nami znaleźć nową pracę lub pracownika! Zacznij od pobrania aplikacji. Oferty i potencjalni pracownicy już na Ciebie czekają.

Szukasz pracy?

Pobierz aplikację dla pracowników.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Szukasz pracowników?

Pobierz aplikację dla firm.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store


Z aplikacją Praca za Rogiem masz największą szansę na znalezienie pracy, takiej jaką Ty chcesz. To Ty decydujesz jak daleko od miejsca zamieszkania chcesz pracować i ile chcesz zarabiać. Mamy oferty z całej Polski, sprawdź na przykład w Warszawa, Kraków, Białystok, Kielce, Lublin, Bielsko-Biała, Wrocław, Bydgoszcz, Nowy Sącz, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Częstochowa, Kalisz i wielu innych.

Używamy plików cookie, sprawdź Warunki korzystania z usługi. Chronimy również Twoje dane osobowe, zobacz Politykę prywatności.