banner

Wypróbuj wygodną aplikację mobilną

rating

Firmy wracają do biur. Jak pomóc odnaleźć się nowym pracownikom, zrekrutowanym online?

Wielu pracowników, którzy pracują w Twojej firmie od roku lub krócej, już niedługo znajdzie się w całkowicie nowej sytuacji: ponieważ większość z nich zrekrutowano online, po raz pierwszy na własne oczy zobaczą swój zespół i biuro. Trudne początki w firmie może ułatwić im dział HR. Jak? Mamy dla Ciebie 5 praktycznych wskazówek.

1. Zaproś nowych pracowników do biura już teraz

 

Po co? Żeby potem nie przeżyli szoku. I żeby wiedzieli jak dostać się do budynku. Coraz częstszą praktyką jest (mimo panującej sytuacji), że firmy starają się zapraszać pracowników w niewielkich grupach, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Celem jest pokazanie im budynku, ustawienie zdalnego dostępu do wszystkich systemów, a także fizycznego dostępu do biurowca. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wirtualnej wizyty w budynku wraz ze szczegółowym wytłumaczeniem jak działa firma. Wszystko po to, aby ułatwić nowym pracownikom powrót do biura.

 

2. Oprowadź ich po wszystkich działach

 

Kiedy sytuacja pandemiczna całkowicie się unormuje, pracownicy będą potrzebowali podstawowej wiedzy o tym, jak wygląda praca w kluczowych działach firmy. Pomyśleć o tym trzeba już teraz oprowadzając nowych pracowników. Dzięki wizycie w centrum dystrybucji, sklepie lub call center, nowe osoby łatwiej zrozumieją, na czym polega działalność firmy, bez względu na stanowisko czy zespół, do którego mają dołączyć.

 

Wiesz, że podczas rekrutacji przyda Ci się portal Atmoskop.pl? Coraz więcej interesujących kandydatów odwiedza tę stronę, zanim zdecydują, czy wysłać CV. Możesz kulturę swojej organizacji, wykorzystując do tego opinie aktualnych pracowników. Chcesz dowiedzieć się, jak działa portal i jak mógłby pomóc Twojej firmie?

Zgłoś się na nasze webinarium.  

 

3. Zapewnij im „kumpla”

 

W coraz większej ilości firm nowi pracownicy mają „kumpla”, przewodnika i pomocnika w jednym, który pomaga im zorientować się w nowym miejscu, najpierw podczas pracy zdalnej, a następnie „na żywo”. Dzięki „kumplowi” nowe osoby nie muszą się bać, że nie znajdą swojego biura albo wieczorem nie wydostaną się z budynku. Niektóre firmy idą o krok dalej i mają osobny zespół, który specjalizuje się w szkoleniach dla początkujących pracowników. Oprócz „kumpli” w stawianiu pierwszych kroków pomagają im menedżerowie.

 

4. Lepiej się poznajcie i zgrajcie

 

Są też takie firmy, które wykorzystały pandemię – kiedy większość pracowników pracowała wyłącznie z domu – by rozbudować i zmodernizować swoją przestrzeń biurową. Dzięki temu zarówno starzy wyjadacze, jak i całkowicie nowe osoby wystartują z tej samej linii. Wielu menedżerów już teraz organizuje wydarzenia teambuildingowe w formie spotkań online dla całego zespołu, np. wspólne gotowanie lub partyjki planszówek, tak by pracownicy pozostali w kontakcie i lepiej się poznali.

 

 

5. Pomagajmy sobie w pracy

 

Piotr pracuje w firmie telekomunikacyjnej  już od prawie pięciu lat, ale jeżeli po pandemii miałaby wrócić do biura w roli nowicjusza, chciałby, by pierwszego dnia towarzyszył mu w roli przewodnika ktoś z zespołu lub menedżer, który wskazałby, gdzie kto siedzi i gdzie iść na kawę. „Dla jednych powrót do biura będzie czymś wyczekanym, u innych będzie generować stres. Przyczyny mogą być różne, ale moim zdaniem najważniejsza jest komunikacja w zespole. Powrót do biura z pewnością nie oznacza dla nas braku opcji pracy z domu”, wyjaśnia Piotr. Tylko od firmy i konkretnego zespołu zależy, kto z początku zajmie się nowymi osobami. Grunt to chęć pomagania sobie i wzajemność.Może to Cię zainteresuje
Wszystkie posty

Super, że chcesz z nami znaleźć nową pracę lub pracownika! Zacznij od pobrania aplikacji. Oferty i potencjalni pracownicy już na Ciebie czekają.

Szukasz pracy?

Pobierz aplikację dla pracowników.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Szukasz pracowników?

Pobierz aplikację dla firm.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store


Z aplikacją Praca za Rogiem masz największą szansę na znalezienie pracy, takiej jaką Ty chcesz. To Ty decydujesz jak daleko od miejsca zamieszkania chcesz pracować i ile chcesz zarabiać. Mamy oferty z całej Polski, sprawdź na przykład w Warszawa, Kraków, Białystok, Kielce, Lublin, Bielsko-Biała, Wrocław, Bydgoszcz, Nowy Sącz, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Częstochowa, Kalisz i wielu innych.

Używamy plików cookie, sprawdź Warunki korzystania z usługi. Chronimy również Twoje dane osobowe, zobacz Politykę prywatności.