banner

Wypróbuj wygodną aplikację mobilną

rating

Dobrze przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej, to Twoja jedyna szansa w danej firmie!

Pewne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej padają zawsze. Dlatego warto być na nie przygotowanym. Mimo to wielu kandydatów bagatelizuje ten etap. Nie popełniaj tego samego błędu.

Podczas rozmowy rekruter zawsze pyta o wiedzę na dwa tematy:

· na temat Ciebie samego,

· na temat firmy, do której aplikujesz. 

Inne pytanie łączy obie te kwestie i na 99% je usłyszysz: Dlaczego chce Pan(i) u nas pracować?

Odpowiadając na to pytanie postaraj się podsumować swoje dotychczasowe doświadczenie, umiejętności oraz cechy charakteru, które są przydatne na tym stanowisku. Powiedz też o zaletach samej firmy, które skłoniły Cię do odpowiedzi na dane ogłoszenie. Na przykład: 

„Moje dotychczasowe obowiązki w pracy były podobne, posiadam doświadczenie w fakturowaniu i księgowości. Potrafię obsługiwać program do fakturowania, który używany jest w Państwa firmie. Szukają Państwo pracownika sumiennego, na którym można polegać? To oczywiste wymagania dla tego rodzaju pracy – skrupulatność i dokładność to również moje zalety. Podoba mi się przestrzeń biurowa Państwa firmy, oferowany przez firmę produkt, wyglądają Państwo na rzetelną firmę”.   

Mów o sobie pozytywnie i na temat

Jeśli będą padały pytania o Ciebie, mów o sobie pozytywnie. Unikaj jednak wypowiadania się w samych superlatywach i ogólnikach. Rzeczowo i zwięźle opisz swoje umiejętności. Nie bój się podawać przykładów. Możesz np. opowiedzieć, jak udawało Ci się rozwiązać skomplikowane zadania lub niestandardowe sytuacje. Jeśli Ty o tym nie wspomnisz najprawdopodobniej rekruter lub pracodawca sam o to zapyta. 

Należy być też przygotowanym na pytanie o swoje porażki. Dlatego warto sobie wcześniej przygotować konkretny przykład, tylko ten co nic nie robi nie popełnia błędów, prawda? Z Twojego opisu powinno jednak wybrzmieć, że wiesz, gdzie tkwił problem i w przyszłości tego samego błędu już nie popełnisz

Słabe strony? Mam je, ale pracuję nad nimi

Rekruter z pewnością zapyta o Twoje słabe strony, będzie to pytanie bezpośrednie albo zawoalowane. Na przykład: „Które zadania sprawiają Panu(-ni) największą trudność, ew. które z obowiązków wymienionych w ogłoszeniu o pracę są Pana(-ni) zdaniem najmniej ciekawe?”. (Zwykle rzeczy, których nie potrafimy robić albo nie jesteśmy w nich dobrzy nie sprawiają nam radości czy satysfakcji).

Również na tego rodzaju pytania warto mieć dobrze przemyślaną odpowiedź. Pamiętaj, aby mówić szczerze. Na przykład:

„Składanie deklaracji jest dosyć trudne, ponieważ często zmienia się prawo i trzeba na bieżąco śledzić wszelkie nowelizacje. Łatwo można popełnić błąd. Zawsze jednak staram się śledzić newsy legislacyjne i nie robić błędów”. 

Pamiętaj! Mówiąc o swoich słabych stronach z Twojej wypowiedzi powinno jasno wynikać, że masz ich świadomość i pracujesz nad nimi. 

Czym się zajmujemy? 

Również takie pytanie może paść na rozmowie. Nawet jeśli nie zostanie zadane wprost cała rozmowa i tak będzie oscylowała wokół branży i działalności firmy, do której aplikujesz. Dlatego wcześniej zrób resarch i zgromadź jak najwięcej informacji o firmie. Zacznij od ogłoszenia o pracę. Co w nim pisze o sobie firma? Podstawowym źródłem informacji jest również strona internetowa firmy. 

· Co produkuje, ew. co sprzedaje? 

· Ilu ma pracowników?

· Jakich ma kontrahentów lub klientów?

· Jaki jest obrót spółki? 

Nie popełnisz błędu, jeśli zainteresujesz się też branżą, w której działa firma. Być może przeżywa właśnie boom albo boryka się z niedostatkiem części. Twoja wiedza na ten temat to dodatkowe punkty na rozmowie kwalifikacyjnej.  

Na koniec jeszcze jedna rada. Jeśli któryś z obowiązków na danym stanowisku lub informacje o firmie nie są dla Ciebie zrozumiałe (i nie opisano tego w ogłoszeniu o pracę) nie bój się pytać. Pytając możesz tylko zapunktować.

Może to Cię zainteresuje
Wymagania opisane w ogłoszeniu o pracę spełnia tylko Superman? Nie zrażaj się

Ogłoszenia o pracę zawierają czasami bardzo długą listę wymagań wobec kandydatów. Tylko Superman byłby w stanie je spełnić. Jednak superbohaterów jest niewielu. Dlatego nie bój się odpowiadać na ogłoszenie... pełny artykuł

Jak rozmawiać o wynagrodzeniu podczas rozmowy kwalifikacyjnej

O jakiego rzędu wynagrodzenie prosić? Jakich argumentów użyć? Czy mogę poprosić o czas do namysłu? Wiemy, jak negocjować wynagrodzenie. Oto kilka podpowiedzi.

Jak mądrze poprosić o podwyżkę?

Ceny idą w górę, każdy to odczuwa. To logiczne, że chcesz zarabiać więcej. Wysoka inflacja i galopujące ceny energii to nie jedyny argument, żeby dostać podwyżkę. Jakie argumenty mogą przekonać szefa i... pełny artykuł

Wszystkie posty

Super, że chcesz z nami znaleźć nową pracę lub pracownika! Zacznij od pobrania aplikacji. Oferty i potencjalni pracownicy już na Ciebie czekają.

Szukasz pracy?

Pobierz aplikację dla pracowników.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Szukasz pracowników?

Pobierz aplikację dla firm.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store


Z aplikacją Praca za Rogiem masz największą szansę na znalezienie pracy, takiej jaką Ty chcesz. To Ty decydujesz jak daleko od miejsca zamieszkania chcesz pracować i ile chcesz zarabiać. Mamy oferty z całej Polski, sprawdź na przykład w Warszawa, Kraków, Białystok, Kielce, Lublin, Bielsko-Biała, Wrocław, Bydgoszcz, Nowy Sącz, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Częstochowa, Kalisz i wielu innych.

Używamy plików cookie, sprawdź Warunki korzystania z usługi. Chronimy również Twoje dane osobowe, zobacz Politykę prywatności.