banner

Wypróbuj wygodną aplikację mobilną

rating

Benefity dla rodziców i ich dzieci. Zadowoleni rodzice to najlepsi pracownicy.

Niektórzy rodzice po narodzinach dziecka chcą jak najdłużej zostać w domu, inni – szybko wrócić do pracy. To wybór indywidualny. Czy wiesz, że, zgodnie z polskim kodeksem pracy, matka karmiąca piersią ma prawo do dwóch płatnych przerw na nakarmienie dziecka w ciągu dnia? Jeżeli pracodawca swoim podejściem podkreśla, że małe dzieci są w firmie mile widziane, wysyła w ten sposób komunikat, że pracownicy to dla niego pełnowymiarowe osoby, a nie tylko siła robocza

Ciekawym przykładem prorodzinnej kultury pracy jest czeska firma IRESOFT

„Daliśmy pracownikom maksimum wolności, jeśli chodzi o organizację dnia pracy. I to się sprawdziło: są oni na tyle samodzielni i odpowiedzialni, że nie musieliśmy tego jakoś szczególnie formalizować, a firma nadal działa jak w zegarku”, podkreśla menedżerka firmy.


Częściowy etat to duże ułatwienie dla rodziców

Jeżeli chcesz wesprzeć pracujących rodziców, pomóż im w pierwszej kolejności pogodzić rodzicielstwo z codzienną pracą. Jak? Proponując częściowy etat, możliwość pracy z domu, system zastępstw, współdzielonych stanowisk lub elastycznego czasu pracy. W firmie IRESOFT rodzice mają do dyspozycji opcję ruchomych godzin pracy oraz różnych wymiarów etatu. „Jeżeli chcą oni pracować, będąc na urlopie wychowawczym, z reguły im to umożliwiamy”, dodaje Renata.Kącik zabaw to udogodnienie w pracy biurowej

 Kolejnym, ciekawym rozwiązaniem jest kącik zabaw, który można zorganizować w centrali firmy i wyposażyć w biurka do pracy.

Rodzic może tu przyjść z dziećmi i popracować przy komputerze lub odbyć spotkanie, podczas gdy dzieci się bawią.


Czy mamy i tatowie cieszą się szczególnym wsparciem w Twojej firmie? Jeśli tak, niech ocenią Twoją firmę na Atmoskopie, bo to właśnie oni mogą pomóc w przyciągnięciu podobnie myślących osób.


Płatny urlop tacierzyński

Interesujący benefit wprowadziła firma telekomunikacyjna Vodafone: jest to 16 tygodni płatnego urlopu tacierzyńskiego dla pracowników, których partnerka urodziła dziecko lub którzy dziecko właśnie adoptowali. Taki urlop można wykorzystać na raz lub w kilku partiach, aż do momentu ukończenia przez dziecko 18 miesiąca życia. Świeżo upieczone mamy przez pierwszych 16 tygodni otrzymują dopłatę do świadczeń macierzyńskich, tak by dorównały ich pełnemu wynagrodzeniu. Jeżeli rodzice po tym czasie chcą wrócić do pracy, przez kolejnych 6 miesięcy mogą pracować na część etatu, ale za pełne wynagrodzenie. Twoi pracownicy z pewnością docenią nawet kilka dni dodatkowego wolnego.


Świadczenia i prezenty

Kolejnym pomysłem na podkreślenie prorodzinnego podejścia firmy może być jednorazowe świadczenie pieniężne lub prezent dla noworodka (tudzież jego rodziców). IKEA obdarowuje swoich pracowników nie tylko z okazji narodzin, ale również adopcji dziecka.

Rodzina to jeden z filarów satysfakcji pracowników. Dobrze, aby w pierwszych miesiącach rodzicielstwa mogli oni w pełni skoncentrować się na budowaniu relacji ze swoimi dziećmi, nie musząc przy tym myśleć o finansach czy ciągłości kariery.Przedszkole i opieka nad dziećmi ułatwią rodzicom powrót do pracy

Płynny powrót do pracy często komplikuje rodzicom brak miejsc w przedszkolach. Założenie własnego firmowego przedszkola, żłobka czy klubu dziecięcego może być jednak sporym wyzwaniem dla wielu pracodawców, zwłaszcza dla niewielkich firm. Opcją alternatywną może być pomoc w zorganizowaniu opieki nad dziećmi, np. poprzez świadczenie finansowe na ten cel lub wynajęcie niani. Benefitem może być również pokrycie kosztów przedszkola wybranego przez rodziców lub takiego, z którym firma współpracuje. Wsparcie opieki przedszkolnej i pozostałe elementy „Programu dla rodziców” sprawiają, że ponad 15% rodziców wraca do pracy – choćby na część etatu – szybciej niż po standardowych trzech latach. Jest to w sumie setka świetnych pracowników, których firma musiałaby od nowa szukać na rynku.


Utrzymuj kontakt z rodzicami

Zdarza się, że są zakładane specjalne grupy rodziców danej firmy na Facebooku. Wraz ze specjalną stroną internetową, grupa ta pomaga rodzicom na urlopie w podtrzymaniu kontaktu z pracodawcą i ze sobą nawzajem. Jej członkowie dzielą się zaproszeniami na eventy firmowe, ofertami pracy na część etatu i innymi przydatnymi informacjami.


Benefity powinny dotyczyć też samych dzieci

Benefity powinny być na tyle elastyczne, aby wszyscy pracownicy mogli skorzystać z tego, co jest im akurat potrzebne. Jeżeli Twoja firma stosuje system kafeteryjny, postaraj się, by objąć nim benefity dla rodziców z dziećmi. Ułatwisz im w ten sposób choćby zaplanowanie czasu wolnego. Na przykład umożliwić opłacanie przedszkola z kafeterii. W IKEA rodzice na urlopie macierzyńskim lub ojcowskim zachowują prawo do niemal wszystkich benefitów, którymi cieszą się ich pracujący koledzy i koleżanki.


Dołącz do firm, które oferują benefity dla rodziców z dziećmi. A jeżeli Twoja firma już teraz jest prorodzinna, spraw, by dowiedzieli się o tym inni. Niech Twoi pracownicy ocenią firmę na Atmoskopie, podkreślając prorodzinne benefity. Większość kandydatów sprawdza potencjalnego pracodawcę na portalu z ocenami, by dowiedzieć się, czy ma on podobne priorytety i wartości.


Kolonie firmowe i dni dziecka

Nie zapomnij o wakacjach, które mogą szybko przejeść się tym z rodziców, którym skończyły się pomysły i możliwości na zorganizowanie dzieciom czasu wolnego. Firmowe półkolonie mogą być dla nich rozwiązaniem idealnym. Możesz również zorganizować w firmie dzień dziecka lub inne imprezy okolicznościowe, nawet jeżeli miałby to być tylko popołudniowy grill. „Planując imprezy firmowe, zawsze myślimy o rodzicach z dziećmi. Zorganizowaliśmy dzień dziecka, podczas którego dzieci pracowników spędziły z nami cały dzień w biurze, realizując przygotowany program. A właściciel firmy co roku organizuje dużą imprezę urodzinową, na którą zaproszeni są wszyscy pracownicy, wraz z partnerami/partnerkami i dziećmi”, dodaje Renata z IRESOFT.

 

Może to Cię zainteresuje
Wszystkie posty

Super, że chcesz z nami znaleźć nową pracę lub pracownika! Zacznij od pobrania aplikacji. Oferty i potencjalni pracownicy już na Ciebie czekają.

Szukasz pracy?

Pobierz aplikację dla pracowników.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Szukasz pracowników?

Pobierz aplikację dla firm.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store


Z aplikacją Praca za Rogiem masz największą szansę na znalezienie pracy, takiej jaką Ty chcesz. To Ty decydujesz jak daleko od miejsca zamieszkania chcesz pracować i ile chcesz zarabiać. Mamy oferty z całej Polski, sprawdź na przykład w Warszawa, Kraków, Białystok, Kielce, Lublin, Bielsko-Biała, Wrocław, Bydgoszcz, Nowy Sącz, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Częstochowa, Kalisz i wielu innych.

Używamy plików cookie, sprawdź Warunki korzystania z usługi. Chronimy również Twoje dane osobowe, zobacz Politykę prywatności.