banner

Wypróbuj wygodną aplikację mobilną

rating

9 wskazówek jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, jak dostać wymarzoną pracę

Przed Tobą rozmowa o pracę? Podpowiemy Ci jak zaoszczędzić sobie stresu i skutecznie przejść przez rozmowę kwalifikacyjną. Sprawdzono na ludziach.

1. "Nie szata zdobi człowieka", ale "jak Cię widzą tak Cię piszą"

Rozmowa kwalifikacyjna to nie spotkanie z kolegą. Nawet najmodniejsze, ale dziurawe spodnie i pomięty T-shirt nie zrobią dobrego wrażenia na przyszłym szefie. Oczywiście nikt nie każde Ci wykupić całego sklepu z odzieżą, wystarczy schludny strój i zadbany wygląd. Załóż ciemne spodnie lub spódnicę, koszulę lub bluzkę.

2. Punktualność jest grzecznością nie tylko królów. Nie spóźnij się na rozmowę 

W życiu prywatnym możesz być spóźnialskim, który nigdy nie dociera na czas. Jednak idąc na rozmowę o pracę pamiętaj o szwajcarskiej punktualności. Nic nie psuje tak wrażenia jak spóźnialski kandydat o pracę. Przed rozmową o pracę sprawdź dokładny adres siedziby firmy, możesz to zrobić np. za pomocą Google Street View. Pamiętaj też, że nie wszędzie jest zasięg (a Twój transfer danych też może się wyczerpać), nie zawsze też złapiesz sygnał GPS.  

3. Przygotuj sobie monolog niczym z teatru Szekspirowskiego

Na każdej, dosłownie każdej rozmowie o pracę pada prośba: „proszę opowiedzieć o sobie kilka słów”. Jeśli chcesz zapunktować już na starcie - przygotuj sobie taką autoprezentację wcześniej. Jąkanie się na swój temat, patrzenie na ściągawkę nie pomaga w zdobyciu pracy. Rozmowa kwalifikacyjna to nie czas na improwizację. Wieczorem przed rozmową przećwicz mówienie o sobie, czym się zajmujesz i co potrafisz robić.

4. Zrób sobie listę pytań. Nie bój się zadawać trudne pytania

Wiesz jak możesz wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów? Spisz na kartce swoje pytania. To proste, ale bardzo efektywne. Firmy nie są przyzwyczajone do przygotowanych kandydatów o pracę. Ludzie chodzą na wiele rozmów kwalifikacyjnych, ale niewielu z nich znajduje czas, żeby przygotować na nią. Tym samy eliminujesz ew. dodatkowe e-maile z pytaniami „najmocniej przepraszam, ale chciałam/chciałem jeszcze dopytać o ...” . Pamiętaj. Czy możliwy jest elastyczny czas pracy? Czy obowiązuje jakiś dress code? Ile mogę dostać urlopu?

5. Twoje wady i zalety. Pytanie zawsze aktualne

To pytanie pojawia się zawsze na rozmowach o pracę. Czy znasz swoje wady i zalety? Powinieneś. Firmy to bardzo ciekawskie instytucje, które interesują tego typu smaczki. Na tego typu pytania najlepiej przygotować się wcześniej. Gwarantujemy Ci, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej nie przypomnisz sobie nic. Jeśli nie wiesz jakie są Twoje mocne i słabe strony poproś mamę, aby opisała Twoje zalety a partnera/partnerkę o opisanie Twoich wad. Przykładów Ci nie zabraknie.

6. Zastanów się wcześniej, dlaczego chcesz w danej firmie pracować

Praca dla pieniędzy to mocny argument, ale zostaw go dla siebie. Każdy z nas potrzebuje pieniędzy. Dlatego przejrzyj stronę internetową firmy, do której aplikujesz, sprawdź jej profil w social mediach, ponownie przeczytaj ogłoszenie o pracę i zastanów się, dlaczego właśnie do tej firmy zaaplikowałeś. Dlaczego wydała Ci się sympatyczna? Co w niej jest fajnego? Czy istnieje jakikolwiek powód, że właśnie w tej firmie chcesz spędzać trzy czwarte swojego dnia?!

7. Nie udawaj superbohatera, prawda zawsze wyjdzie na jaw

Firmy szukają pracowników, którzy potrafią robić wszystko. Najlepiej żeby taka osoba była jednocześnie sprzątaczką, recepcjonistką, księgową, referentką, konsultantem, programatorem, marketingowcem i dyrektorem a to wszystko za średnią krajową. Jeśli martwisz się, że nie potrafisz robić wszystkiego, czego wymaga się na danym stanowisku - nie martw się. Takie samo wrażenie mają pozostali kandydaci. Przede wszystkim nie udawaj, że jesteś człowiek orkiestra. Podczas trzymiesięcznego okresu próbnego wyjdzie na jaw co potrafisz, a czego nie – takie kłamstewka mogą się skończyć nawet wypowiedzeniem umowy.

8. Podsumuj swoje sukcesy

Wiadomo, że nie każdy może odkryć polon, ale na pewno jakieś sukcesy zawodowe na swoim koncie posiadasz. Firmy chcą usłyszeć o sukcesach osób kandydujących rekrutowane stanowisko. Determinacja i ambicja są dzisiaj w modzie a rozmowa o pracę to umiejętność autoreklamy. Najlepszą reklamą Ciebie są przecież Twoje osiągnięcia!

9. Wyznacz sobie wcześniej dolną granicę, na którą jesteś w stanie się zgodzić

Pytanie, które podczas tanga rozmowy kwalifikacyjnej pada zawsze na koniec. Jakie są Pani/Pana oczekiwania finansowe? Szczerze – dwudziestu tysięcy na konto, służbowy samochód z kierowcą i delegacje na Wyspy Kanaryjskie nie dostaniesz. Możesz jednak poprosić o uczciwe wynagrodzenie. To jest taka suma, że kiedy ją powiesz, nie będziesz walił głową w mur, że mogłeś poprosić o więcej. Ile sobie na początku wywalczysz, tyle dostaniesz.

Może to Cię zainteresuje
Wymagania opisane w ogłoszeniu o pracę spełnia tylko Superman? Nie zrażaj się

Ogłoszenia o pracę zawierają czasami bardzo długą listę wymagań wobec kandydatów. Tylko Superman byłby w stanie je spełnić. Jednak superbohaterów jest niewielu. Dlatego nie bój się odpowiadać na ogłoszenie... pełny artykuł

Dobrze przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej, to Twoja jedyna szansa w danej firmie!

Pewne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej padają zawsze. Dlatego warto być na nie przygotowanym. Mimo to wielu kandydatów bagatelizuje ten etap. Nie popełniaj tego samego błędu.

Jak rozmawiać o wynagrodzeniu podczas rozmowy kwalifikacyjnej

O jakiego rzędu wynagrodzenie prosić? Jakich argumentów użyć? Czy mogę poprosić o czas do namysłu? Wiemy, jak negocjować wynagrodzenie. Oto kilka podpowiedzi.

Wszystkie posty

Super, że chcesz z nami znaleźć nową pracę lub pracownika! Zacznij od pobrania aplikacji. Oferty i potencjalni pracownicy już na Ciebie czekają.

Szukasz pracy?

Pobierz aplikację dla pracowników.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Szukasz pracowników?

Pobierz aplikację dla firm.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store


Z aplikacją Praca za Rogiem masz największą szansę na znalezienie pracy, takiej jaką Ty chcesz. To Ty decydujesz jak daleko od miejsca zamieszkania chcesz pracować i ile chcesz zarabiać. Mamy oferty z całej Polski, sprawdź na przykład w Warszawa, Kraków, Białystok, Kielce, Lublin, Bielsko-Biała, Wrocław, Bydgoszcz, Nowy Sącz, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Częstochowa, Kalisz i wielu innych.

Używamy plików cookie, sprawdź Warunki korzystania z usługi. Chronimy również Twoje dane osobowe, zobacz Politykę prywatności.