banner

Wypróbuj wygodną aplikację mobilną

rating

6 rad, jak dbać o pracowników, aby ich zadowolenie było długotrwałe

O relacje trzeba dbać, dotyczy to również relacji pracowniczych. Zarówno pomiędzy pracownikami, ale też pomiędzy przełożonym a jego zespołem. Tylko w taki sposób pracownicy będą długotrwale zadowoleni, zmotywowani, lojalni i będą chętnie dla Ciebie pracować. Jak to zrobić?

1. To (nie tylko) odpowiedzialność szefa

Jeśli przełożony daje dobry przykład i sam dotrzymuje tego, czego wymaga od pracowników to mamy idealną sytuację. Szef powinien motywować pracowników, napędzać ich dobrą energią. Nie powinien zaś zastraszać pracowników lub nimi manipulować. To, jaka atmosfera panuje w pracy nie zależy wyłącznie od kierownictwa bądź działu HR. Za to odpowiadają wszyscy. 

Jeśli nie wiesz, jak zacząć, zacznij od siebie. Popracuj nad zupełnie podstawowymi rzeczami. Uśmiechaj się do kolegów w pracy, życz im miłego dnia zarówno w korespondencji mailowej jak i w rozmowach osobistych. Pamiętaj o dobrych manierach. Jaką atmosferę stworzysz, taka do Ciebie wróci. Nieważne czy jesteś szefem wszystkich szefów, zarządzasz zespołem albo nie masz żadnego pracownika pod sobą. 

2. Ustal regularne spotkania, rozmawiajcie  

Jeśli zarządzasz zespołem warto regularnie spotykać się zarówno w grupie jak i indywidualnie z poszczególnymi pracownikami. Częstotliwość spotkań zależy do Ciebie. Możesz zacząć od spotkań grupowych 1x na 14 dni a indywidualne spotkania 1x w miesiącu. Początki bywają trudne, atmosfera na spotkaniach może być „gęsta”, ale kiedy pracownicy przyzwyczają się spotkań, atmosfera się rozluźni. 

Warto robić podsumowania, czego udało się dokonać; nie bój się też mówić o niepowodzeniach. Ważne, aby oceniać zarówno sukcesy jak i porażki. Pamiętaj jednak, aby negatywne informacje przekazywać z wyczuciem. Nie krytykuj nikogo publicznie. Podczas osobistych spotkań daj przestrzeń pracownikowi do wyrażenia swoich opinii oraz pomysłów. Wysłuchaj go. Jeśli pracownik zgłosi jakiś problem lub niezadowolenie z czegoś, poinformuj go w jaki sposób tę sprawę rozwiążecie. 

3. Jeśli nie można osobiście, to istnieją jeszcze inne kanały

Nie wszystko można załatwić face to face. Pamiętaj, że pracownik może mieć pewne bariery i np. będzie się bał zwierzyć ze swoich problemów. Dlatego w firmie powinny istnieć również inne kanały komunikacji. Możesz np. rozsyłać biuletyn firmowy albo stworzyć tablicę ogłoszeniową, można też organizować regularne telekonferencje lub grupowe chaty na aplikacji Teams. Wiele firm ma tzw. skrzynkę zaufania, za pośrednictwem której pracownicy mogą anonimowo zgłaszać różne problemy.  

Reguła mówi, że im lepiej dopracowana komunikacja w firmie, tym szybciej dowiesz się o problemach, które uwierają pracowników. Dzięki temu możesz uniknąć sytuacji, kiedy ludzie po kątach plotkują i sieją defetyzm. Tego typu zachowania nie rozwiązują problemów, a wręcz je pogłębiają. 

4. Team building to nic strasznego

Zaplanuj wspólną aktywność, również poza środowiskiem pracy. Taką formę integracji grupy, podczas której ludzie pogłębiają swoje relacje koleżeńskie, poznają nowych kolegów z pracy, ale też będą mogli się odstresować. W niektórych firmach jada się wspólnie lunch (albo kolacje), raz na jakiś czas organizowany jest też większy event. Pozwól pracownikom decydować o rodzajach eventów i nie zmuszaj ich do integracji. Uczestnictwo w nich powinno być dobrowolne. Nie obawiaj się, to nie musi być coś extra kreatywnego. Wspólne kolacje w ulubionej restauracji to dobre i bardzo neutralne rozwiązanie. 

Planowanie teambuildingu: Dopasuj rodzaj integracji do konkretnego zespołu, do jego upodobań, ale również do wieku pracowników. 

5. Popraw środowisko pracy - tak niewiele trzeba do szczęścia

Jeśli wypracowałeś już wewnętrzny system komunikacji oraz relacje, czas na poprawę środowiska pracy. Nie każdą firmę stać na najlepiej wyposażone biura, ale nikt nie musi pracować w najgorzej wyposażonym biurze. Zadbaj o czystość i dobre oświetlenie w miejscu pracy. W zielonych, pełnych roślin przestrzeniach, lepiej się pracuje. Regularnie wietrz miejsce pracy. Może warto stworzyć pracownikom strefę relaksu oraz miejsce na odłożenie rzeczy osobistych. 

Miejsce pracy możecie urządzać wspólnie. Można zrobić tablicę informacyjną, wyposażyć pracowników w wygodne biurka a w upalne lato zaopatrzyć ich w wentylatory. Można też oprawić w ramki zdjęcia ze wspólnych imprez albo powiesić obrazy czy plakaty, które wspólnie wybrał zespół. Tego typu zmiany nie są kosztowne. Jeśli zaś pracownicy sami je zaproponują a ty możesz je zrealizować – to do dzieła

6. Warto ustalić pewne wymogi i zasady

Pomimo wszelkich starań zbudowania silnego i zgranego zespołu czasami znajdzie się jednostka, która nie zintegruje się do końca z zespołem. Ktoś, kto regularnie będzie unikał wspólnych wyjść, kto ma problem z opinią kolegów, kto nie akceptuje wewnętrznych reguł oraz wizji firmy. W takiej sytuacji masz prawo do rozmowy i ew. zmobilizowania pracownika do refleksji. Czy rzeczywiście chce pracować dla tej firmy, czy też nie odnajdzie się lepiej w innym miejscu. Strata w zespole boli, jednak pracownik bez motywacji albo długoterminowo niezadowolony może przynieść firmie o wiele większe straty. Dlatego należy z ludźmi rozmawiać i rozwiązywać, nawet te najdrobniejsze problemy, które mogą urosnąć do rangi olbrzymich.

Może to Cię zainteresuje
Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, o co pytać kandydatów

Rozmowa kwalifikacyjna może być stresująca dla obu stron, zwłaszcza jeśli nie ma się wieloletniego doświadczenia w rekrutacji. Przygotowaliśmy dla Ciebie broszurę, jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna... pełny artykuł

5 prostych kroków, które sprawią, że kandydat będzie pod wrażeniem rekrutacji w Twojej firmie

W czasach, gdy popyt na ludzi przewyższa podaż, zdecydowanie warto zainteresować się pojęciem candidate experience. Dobre wrażenie po rekrutacji może mieć wpływ na to, czy dana osoba da szansę Twojej firmie... pełny artykuł

HRroskop, czyli korporacyjne znaki zodiaku. Sprawdź, spod jakiego znaku powinni być według Ciebie najlepsi kandydaci do pracy.

Próbujesz wygrzebać się ze stosu CV i listów motywacyjnych, czekając z na znak z nieba, który pomoże Ci zdecydować jakich kandydatów wybrać? Nie rozpaczaj! Z pomocą przychodzi nasz HRoskop! Zestawiliśmy... pełny artykuł

Wszystkie posty

Super, że chcesz z nami znaleźć nową pracę lub pracownika! Zacznij od pobrania aplikacji. Oferty i potencjalni pracownicy już na Ciebie czekają.

Szukasz pracy?

Pobierz aplikację dla pracowników.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Szukasz pracowników?

Pobierz aplikację dla firm.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store


Z aplikacją Praca za Rogiem masz największą szansę na znalezienie pracy, takiej jaką Ty chcesz. To Ty decydujesz jak daleko od miejsca zamieszkania chcesz pracować i ile chcesz zarabiać. Mamy oferty z całej Polski, sprawdź na przykład w Warszawa, Kraków, Białystok, Kielce, Lublin, Bielsko-Biała, Wrocław, Bydgoszcz, Nowy Sącz, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Częstochowa, Kalisz i wielu innych.

Używamy plików cookie, sprawdź Warunki korzystania z usługi. Chronimy również Twoje dane osobowe, zobacz Politykę prywatności.