banner

Wypróbuj wygodną aplikację mobilną

rating

5 prostych kroków, które sprawią, że kandydat będzie pod wrażeniem rekrutacji w Twojej firmie

W czasach, gdy popyt na ludzi przewyższa podaż, zdecydowanie warto zainteresować się pojęciem candidate experience. Dobre wrażenie po rekrutacji może mieć wpływ na to, czy dana osoba da szansę Twojej firmie. Złe doświadczenia rekrutacyjne rozprzestrzeniają się błyskawicznie wśród kandydatów i mogą poważnie zaszkodzić. Dowiedz się, jak zrobić najlepsze wrażenie.

Popyt na kandydatów bije w tym roku rekordy. To prawda, że ​​nie wpłyniesz na wszystkie zawirowania i zmiany na rynku pracy, ale doświadczenie i wrażenie to jedne z kryteriów, na których warto teraz skupić swoją uwagę. Przeczytaj instrukcje, co możesz teraz zrobić, aby kandydaci podczas i po rekrutacji poczuli się lepiej.


1. Zakaz ghostingu

Ghosting wyraża sytuację, w której kandydat przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną, a po niej staje w obliczu ignorancji. Niektórym osobom zdarza się czasem, że byli już w kolejnych rundach rozmów lub wynegocjowali datę rozpoczęcia, ale potem przestali dzwonić z firmy. Takie podejście może znacznie nadszarpnąć reputację Twojej firmy. Jak stawić temu czoła? Firma powinnaZAWSZE potwierdzić otrzymanie CV i ZAWSZE powinna informować kandydata o tym, jak sobie radzi na poszczególnych etapach rekrutacji.


2. Pokaż kulturę organizacji

Czy masz wstępnie wyselekcjonowanych kandydatów, którzy prawdopodobnie rozważą dołączenie do firmy? Przygotuj krótkie wideo powitalne zespołu, do którego kandydat miałby potencjalnie dołączyć, lub przynajmniej zdjęcia z atmosferą jaka panuje wśród ludzi. Oczywiście nie jest to główny powód, dla którego ludzie wybiorą akurat Was. Niemniej jest to pomocny krok. Pokazując choć kawałek kultury organizacyjnej, na pewno zrobi to dobre wrażenie na kandydatach.


Nie bój się odsyłać kandydatów do sprawdzenia profilu firmy na Atmoskopie. Opinie tam zawarte, są odzwierciedleniem kultury organizacyjnej w Waszej firmie. Tobie zaś łatwiej wtedy znaleźć kandydatów, którym odpowiada i bliski jest klimat panujący u Was. Nie masz jeszcze profilu na Atmoskop.pl? Sprawdź ich stronę.

 

3. Nie przesadzaj ze strukturą rozmów kwalifikacyjnych i kreatywnością w ofertach pracy

 Ile rund ma u Ciebie proces rekrutacji? Jeśli będzie ich za dużo i przez to decyzja będzie się przedłużać, stracisz tych najbardziej utalentowanych. Z ankiet wynika, że ​​jeśli kandydaci nie otrzymają ostatecznej odpowiedzi w ciągu 2 tygodni, aż 62% z nich straci zainteresowanie. A jeśli odpowiedź zostanie przedłużona do 3 tygodni, 77% odrzuci ofertę. Dlatego nie zwlekaj niepotrzebnie z rekrutacją.


Bądź raczej powściągliwy pisząc ofertę pracy. W rezultacie nawet żarty oparte na dobrych intencjach i oryginalność mogą wydawać się raczej nieprofesjonalne. Zadbaj o to, aby opis stanowiska był konkretny, zrozumiały, nie szukaj nieistniejących superbohaterów i zachowaj ogłoszenie w uczciwym tonie. I całą rekrutację też. Może to również przyczynić się do przyjemnego odczucia, jakie kandydat będzie miał dalej, również podczas rozmowy kwalifikacyjnej.


4. Zwróć uwagę na tych, którzy nie wygrali

Srebrni i brązowi medaliści często mają złe doświadczenia z procesu rekrutacji. To kandydaci, którzy byli świetni, ale odrobinę mniej niż ci, którym już powiedzieliście TAK.

Dobra rada- od teraz zacznij zwracać na nich dużo większą uwagę. Badania sugerują, że terminowe, uczciwe i skrojone na miarę pismo o odrzuceniu może poprawić rzetelne postrzeganie pracodawcy. Kandydat, który przeczyta takie pismo, nawet jeśli jest negatywne, może faktycznie mieć całkiem dobre odczucia i nie zapomni o Twojej firmie. Z dużym prawdopodobieństwem, zgłosi się w przyszłości na inne stanowisko, albo z czystym sumieniem poleci firmę znajomym. I to się nazywa wygraną w dyscyplinie zwanej candidate experience!


5. Zawsze szukaj nowych sposobów

Nawet jeśli uważasz, że Twoja rekrutacja jest OK , a firma cieszy się dobrą opinią na rynku pracy, nie spoczywaj na laurach. Zawsze staraj się robić coś więcej, bądź oryginalny. Na przykład Ben Martinez, rekruter z Sumato Coffee Company, wysyła paczkę kawy z odręcznie napisaną wiadomością i dziękuje wszystkim, którzy znaleźli się w ostatniej rundzie rozmowy kwalifikacyjnej i ostatecznie nie zostali wybrani. Czy dostrzegasz ten efekt wow? To robi wrażenie, nawet jeśli tylko o tym czytasz.


Oczywiście celem specjalistów HR nie jest zapewnienie wszystkim kandydatom prezentów. Nie musisz też przewracać całego procesu rekrutacji do góry nogami. Wystarczą te proste, proaktywne kroki, które zapewnią kandydatom lepszy kontakt z Twoją firmą, a na dłuższą metę może to pomóc w skutecznym obsadzeniu wakatów

Może to Cię zainteresuje

Zmieniamy warunki handlowe

Powiadomienie o zmianach

6 rad, jak dbać o pracowników, aby ich zadowolenie było długotrwałe

O relacje trzeba dbać, dotyczy to również relacji pracowniczych. Zarówno pomiędzy pracownikami, ale też pomiędzy przełożonym a jego zespołem. Tylko w taki sposób pracownicy będą długotrwale zadowoleni... pełny artykuł

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, o co pytać kandydatów

Rozmowa kwalifikacyjna może być stresująca dla obu stron, zwłaszcza jeśli nie ma się wieloletniego doświadczenia w rekrutacji. Przygotowaliśmy dla Ciebie broszurę, jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna... pełny artykuł

Wszystkie posty

Super, że chcesz z nami znaleźć nową pracę lub pracownika! Zacznij od pobrania aplikacji. Oferty i potencjalni pracownicy już na Ciebie czekają.

Szukasz pracy?

Pobierz aplikację dla pracowników.

Google Play
App Gallery
App Store

Szukasz pracowników?

Pobierz aplikację dla firm.

Google Play
App Store


Z aplikacją Praca za Rogiem masz największą szansę na znalezienie pracy, takiej jaką Ty chcesz. To Ty decydujesz jak daleko od miejsca zamieszkania chcesz pracować i ile chcesz zarabiać. Mamy oferty z całej Polski, sprawdź na przykład w Warszawa, Kraków, Białystok, Kielce, Lublin, Bielsko-Biała, Wrocław, Bydgoszcz, Nowy Sącz, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Częstochowa, Kalisz i wielu innych.

Używamy plików cookie, sprawdź Warunki korzystania z usługi. Chronimy również Twoje dane osobowe, zobacz Politykę prywatności.